Након што је Филоксера готово потпуно уништила европско винограрство, почело је калемље винове лозе. Поред тога што је веома важно да подлоге и калемгранчице требају бити здравствено исправне, технички аспект калемљења је такође веома важан. У техничком смислу калемљење представља физичко спајање подлоге и калемгранчице. Након спајања, будући калемови се односе у стратификалу где на температури од око 30 степени потопљени у најфинији песак, у атмосфери високе влажности долази до формирања калусног ткива и срастања подлоге и племке. Након стратификале калемови иду у растило и тамо проводе целу вегетациону сезону. На јесен калемови су спремни за садњу. И ово овако изгледа савршено једноставно. Али…
У случају да из било ког разлога калусно ткиво на спољном месту није потпуно формирано, долази до непотпуног срастања подлоге и племке. Оваква садница може изгледати потпуно нормално у првих неколико година, међутим када лоза почне да рађа пун принос, може доћи и до потпуног сушења чокота. Седнице које имају лоше срасло спојно место по изгледу готово да се не разликују од нормалних садница, а кад се још уради парафинисање спојног места разлике уопште и нема.
Постоји једна операција у расаднику која се обавља пре припреме калемова за испоруку, а зове се КЛАСИРАЊЕ. Између осталог ово подразумева и проверу квалитета спојног места. И то је веома релативна категорија. Некада расадничари, у жељи да произведу што већи проценат калемова прве класе, ову селекцију не ураде како треба. На тај начин прођу у прву класу и саднице које имају лоше срасло спојно место, а након парафинисања то више није могуће приметити.
Овако расадничар заради 30 евро центи, а ви добијете за три године празно место у винограду.
Да би ово спречили, ОБАВЕЗНО пре садње сами проверите спојно место сваког калема лаганим притиском спојног места уз помоћ прста палца. Много је паметније и прилично јефтиније такву садницу бацити одмах, него након неколико година…. Срећна садња…