Izbornik Zatvoriti

Šta posle prolećnih mrazeva u vinogradu?

prolećnih mrazeva

Visoke temperature tokom marta meseca dovele su do ranijeg kretanja vinove loze koja je poslednjih dana pretrpela oštećenja od poznih prolećnih mrazeva koji su se dogodili u prethodnih 10-ak dana.

U svakom slučaju mladi lastari vinove loze su jako osetljivi na niske temperature tako da i temperature od -0,5 stepeni dovode do oštećenja. Temperature od -2 stepena dovode do potpunog izmrzavanja maldih lastara. Okca koja se nisu razvila nisu ni pretrpela oštećenja tako da će se ona razviti i doneti grožđe.

Velike pomoći nema kod izmrzlih mladih lastara. Gubitak prinosa je neminovan. Ono što će se desiti jeste da će loza pokrenuti lastare iz suočica (to su sporedna okca koja se nalaze u pazuhu lastara). Ali, ova okca najčešće nemaju grožđe ili imaju sitne grozdiće sa malim brojem bobica.

Postoji uverenje da tretmani aminokiselinama mogu dovesti do oporavka loze, i to je sasvim tačno. Ali, one ne mogu povratiti izmrzle cvasti. Ove godine ćemo postaviti oglede sa aminokiselinama kako bismo videli šta tačno ishrana loze aminokiselinama i biostimulatorima može da donese.

U svakom slučaju zaštita se raditi mora, verovatno ne u onom intenzitetu kao kad je grožđe tu. Ali, treba sprečiti prevremenu defolijaciju koju donosi plamenjača kao i nastanjivanje pepelnice i crne truleži u vinogradu. Kod delimično oštećenih vinograda verovatno će prinos biti manji, ali su izgledi za bolji kvalitet grožđa veliki.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

11 + sixteen =