Изборник Затворити

Кад Црна трулеж нападне беле сорте

црна трулеж

Анализа позиције на којој се сади виноград је веома важна. Уколико се виноград посади на местима која нису довољно проветрена и која дуго задржавају влагу у ваздуху или росу то онда гарантује тешку борбу са болестима винове лозе. Када дођу овакве године које у почетку имају кишно пролеће са нижим температурама од просечних, а затим изузетно дуго и топло лето то је идеална година за развој болести која се зове Црна трулеж Guignardia bidwellii (Black rot).

Уколико током кишних пролећних дана дође до примарних инфекција, велике су шансе да ће у секундарној инфекцији бити захваћено и грожђе, што ће свакако довести до оштећења гроздова. Поготово ће штете бити велике у деловима винграда где  се влажност ваздуха дуго задржава. У овим условима практично не постоје отпорне сорте, а ове године је посебно била на удару тамјаника.

Заражени гроздови брзо пропадају тако да када дође до инфекције заштита је немогућа. У оваквим случајевима посебну пажњу треба обратити на заштиту цвасти и гроздова непосредно после цветања винове лозе. Најбоље је урадити чак и посебан третман у зони грожђа. И то одмах после цветања и још један 7 до 10 дана после првог. Третман урадити традиционланим препаратима на бази фолпета или неким из групе стробилурина. То ће бити довољно да се млади гроздови заштите и сачувају од инфекција.

Кад се јави црна трулеж, необично је важно да се мумифицирани гроздови који остају у винограду после бербе уклоне. То се ради приликом резидбе или раније и потребно је да се изнесу из винограда.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fifteen + one =