Izbornik Zatvoriti

Kad Crna trulež napadne bele sorte

crna trulež

Analiza pozicije na kojoj se sadi vinograd je veoma važna. Ukoliko se vinograd posadi na mestima koja nisu dovoljno provetrena i koja dugo zadržavaju vlagu u vazduhu ili rosu to onda garantuje tešku borbu sa bolestima vinove loze. Kada dođu ovakve godine koje u početku imaju kišno proleće sa nižim temperaturama od prosečnih, a zatim izuzetno dugo i toplo leto to je idealna godina za razvoj bolesti koja se zove Crna trulež Guignardia bidwellii (Black rot).

Ukoliko tokom kišnih prolećnih dana dođe do primarnih infekcija, velike su šanse da će u sekundarnoj infekciji biti zahvaćeno i grožđe, što će svakako dovesti do oštećenja grozdova. Pogotovo će štete biti velike u delovima vingrada gde  se vlažnost vazduha dugo zadržava. U ovim uslovima praktično ne postoje otporne sorte, a ove godine je posebno bila na udaru tamjanika.

Zaraženi grozdovi brzo propadaju tako da kada dođe do infekcije zaštita je nemoguća. U ovakvim slučajevima posebnu pažnju treba obratiti na zaštitu cvasti i grozdova neposredno posle cvetanja vinove loze. Najbolje je uraditi čak i poseban tretman u zoni grožđa. I to odmah posle cvetanja i još jedan 7 do 10 dana posle prvog. Tretman uraditi tradicionlanim preparatima na bazi folpeta ili nekim iz grupe strobilurina. To će biti dovoljno da se mladi grozdovi zaštite i sačuvaju od infekcija.

Kad se javi crna trulež, neobično je važno da se mumificirani grozdovi koji ostaju u vinogradu posle berbe uklone. To se radi prilikom rezidbe ili ranije i potrebno je da se iznesu iz vinograda.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

three + 3 =